Maltańczyk

Posted Wrzesień 18th, 2010 by admin

Maltańczyk należy do jednej z najstarszych ras psów, która pochodzi z wyspy Meledy (Malitaeus) znajdującej się na Morzu Śródziemnym. Wyspa ta został mylnie uznana za Maltę, istnieją jednakże zapiski mówiące o tym, że zamieszkiwały również prawdziwą Maltę. Nazwa tej rasy pochodzi jednakże od semickiego słowa – malat, które oznacza wyspę, azyl. Maltańczyk znany była już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji jako ulubione towarzystwo ówczesnych arystokratek. Znany jest również pod innymi nazwami: Bichon Maltiase lub Maltese. Niektórzy mylą go z West Highland White Terrirem.Pies osiąga wysokość dwadzieścia jeden do dwudziestu pięciu cm, natomiast suki dwadzieścia do dwudziestu trzech cm. Przeciętny maltańczyk waży od trzech do czterech kg, żyje średnio czternaście do szesnastu lat.

Maltańczyk klasyfikuje się do sekcji biszonów i jest psem do towarzystwa. Bardzo łatwo go wytresować, jest posłuszny i szybko się uczy. Rasa ta jest polecana dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo łagodny, lecz również aktywny. Lubi dzieci i zabawę, a także jest oddany i lojalny właścicielom. Przepada za głaskaniem i przytulaniem, uwielbia zabiegi pielęgnacyjne, zgadza się nawet na ubieranie. Toleruje również ludzi, których nie zna.

Ciekawostką jest, że zamiast sierści ma długie, gęste, błyszczące, jedwabiste, proste i ciężko opadające białe włosy, co jest dość rzadkie u psów. Dlatego też jest to rasa preferowana dla alergików. Aby należycie zadbać o piękna szatę maltańczyka, należy średni raz w tygodniu wykąpać. Mycie zaczynamy zadu, a kończymy na głowie, należy uważać żeby nie zamoczyć nosa i uszu. Po kąpieli suszymy delikatnie suszarką zwracając uwagę, by powietrze nie było zbyt gorące a powiew zbyt mocny. Maltańczyk powinien być również codziennie czesany. Zaczynamy od brzucha, później łapki, grzbiet i pyszczek. By zapobiec niszczeniu i łamaniu włosa – czeszemy po wcześniejszym zwilżeniu wodą z odżywką. Uszy czyścimy przy wejściu do środka mokrym wacikiem, należy również usuwać włosy ze środka ucha, co na szczęście nie boli pieska. Jeżeli chodzi o skracanie pazurków, to najlepiej zostawić to weterynarzowi lub zakładowi pielęgnacji. Oczy przemywamy kwasem bornym lub po prostu zwilżonym wacikiem. Zęby natomiast należy myć miękką dziecięca szczoteczką i pastą dla psów. Sporadycznie powinno się również ostrzyc maltańczyka.

Comments are closed.