Bernardyn

Posted Wrzesień 21st, 2010 by admin

Bernardyn należy do rasy psów, której pochodzenie nie jest jednoznaczne. Prawdopodobnie pochodzi od molosa, który przeniesiony przez Rzymian w trudne alpejskie warunki klimatyczne został skrzyżowany z innymi rodzimymi rasami. Nazwa pochodzi od klasztoru mnichów, który został założony w 980 roku przez świętego Bernarda z Menthonu. Znany jest również pod innymi nazwami: Pies św. Bernarda, St. Bernhardshund, St. Bernard. Krajem patronackim jest Szwajcaria.


Pies osiąga wysokość siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu cm, natomiast suki sześćdziesiąt pięć do osiemdziesięciu cm. Przeciętny bernardyn waży pięćdziesięciu pięciu do stu kg, zdarzają się jednak nawet okazy do stu trzydziestu kg. Jest bardzo wysoki o masywnej i szerokiej budowie. Na początku miał krótką sierść, jednakże po skrzyżowaniu z nowofundlandem powstała odmiana długowłosa. Obecnie mamy więc dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa. Umaszczenie ma białe, czerwone, brązowo-białe i brązowo-żółte lub białe w rude łaty.
Bernardyn wyhodowany został na przewodnika górskiego, by odszukiwał i ratował życie ludziom. Obecnie jest również psem domowym i stróżującym, ponieważ jest bardzo wierny i lojalny. Ponadto idealnie nadaje się do zabaw z dziećmi, albowiem niezależnie od wieku jest bardzo skory do zabawy. Jest również łagodny, serdeczny i bardzo tolerancyjny w stosunku do innych zwierząt i dzieci. Bernardyn jest bardzo inteligentny, jeżeli zostanie dobrze wychowany, to potrafi być nader posłuszny. Mocno przywiązuje się do właścicieli. Jeżeli grozi im jakieś niebezpieczeństwo, potrafi dzielnie stanąć w ich obronie.

Legendarnym bernardynem, który ratował ludzkie życie na przełęczy św. Bernarda był Barry. Podobno uratował czterdziestu ludzi i zginął przy ratowaniu czterdziestej pierwszej ofiary. Ciało Barrego znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie, a pomnik w Cimetiere des Chiens.

Rasa ta podatna jest niestety na wiele chorób, między innymi dysplazję stawów i śmiertelny skręt żołądka. Dodatkowo podatna jest na choroby uszu, oczy i ślinotok.

Comments are closed.